سرطان پستان شایع‌ترین علت مرگ زنان ۳۵ تا ۵۵ ساله است

2 آبان 1402
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: سرطان پستان شایع‌ترین علت مرگ زنان ۳۵ تا ۵۵ ساله است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ فرزانه گشمردی اظهار داشت: مصرف نوشیدنی‌های الکلی یکی از عوامل ابتلا به سرطان پستان است.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان و جمعیتی از مردان است که آمار بسیاری را سالیانه در جهان به خود اختصاص می‌دهد، با توجه به ریسک بالای این بیماری و میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن، شناخت روش‌های پیشگیری از سرطان پستان می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.
وی عنوان داشت: سرطان پستان شایع‌ترین علت مرگ زنان در محدوده سنی ۳۵ تا ۵۵ سالگی است که در هرسال از بین هر هزار زن یک تا دو مورد جدید سرطان پستان شناسایی می‌شود.
این کارشناس بیماری‌های غیر واگیر گفت: عواملی همچون سن بالا، سن پایین بلوغ، اولین زایمان در سن بالا، عدم حاملگی و زایمان، سابقه سرطان پستان یا بیماری پستان خوش‌خیم (غیر سرطانی)، ابتلا خواهر یا مادر بیمار به سرطان پستان، اشعه یا اشعه درمانی در ناحیه پستان، وجود نسج متراکم پستان در ماموگرافی، مصرف هورمون‌های استروژن و پروژسترون، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سفیدپوست بودن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می‌شوند.
گشمردی تغییرات پوست شامل فرورفتگی و یا تو کشیدگی پوست پستان، تغییر فرم هاله اطراف نوک پستان، زخم و تورم در پوست پستان و تغییر در فرم طبیعی پوست پستان را از علائم و نشانه‌های سرطان پستان دانست و اضافه داشت: همچنین وجود توده و برآمدگی در پستان که بندرت دردناک است، بزرگی غددلنفاوی زیر بغل، خونریزی و یا ترشح از نوک پستان، تغییر در اندازه پستان نیز از دیگر علائم این بیماری است.
راه‌های پیشگیری از سرطان پستان
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر توضیح داد: بعد از یائسگی و پس از ۶۰ ‌سالگی وزن زنان به‌طور طبیعی افزایش پیدا می‌کند و کاهش وزن یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان می‌تواند باشد.
وی افزود: انجام فعالیت بدنی به‌ویژه در زنان جوان باعث کاهش سطح هورمون و متعاقب آن کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان می‌شود.
این کارشناس در خصوص شیردهی بانوان بیان کرد: استفاده از شیر مادر برای تغذیه شیرخوار خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد.
وی رژیم غذایی، ماموگرافی و معاینه پستان را از دیگر عوامل پیشگیری از سرطان پستان دانست و اضافه کرد: ارتباط مثبتی بین سرطان پستان و میزان چربی رژیم غذایی وجود دارد. ضروری است کلیه زنان در سن ۴۰ سالگی ماموگرافی را انجام دهند و همچنین نیاز است معاینه پستان توسط پزشک یا مامای مجرب به‌صورت سالیانه انجام شود.
گشمردی خودآزمایی را از دیگر راه‌های پیشگیری از سرطان پستان دانست و خاطرنشان کرد: بهترین زمان معاینه منظم ماهیانه پستان و زیر بغل یک هفته بعد از زمان قاعدگی است.
انتهای پیام/ ا.س -۳۰۰۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سرطان.پستان     فرزانه.گشمردی     فرهنگ.سلامت     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   2 آبان 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >