روز جهانی داوطلب و کمک‌های آنان به عرصه سلامت/بیش از ۲۷۰۰ داوطلب در استان بوشهر فعالیت می‌کنند

13 آذر 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در پیامی به مناسبت روز جهانی داوطلب گفت: روز جهانی داوطلب، بهترین فرصت برای توسعه فرهنگ فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت مردمی در عرصه سلامت است.

متن پیام دکتر قاسم برجوئی‌فرد به شرح زیر است:
۵ دسامبر مصادف با ۱۴ آذرماه به‌عنوان روز جهانی داوطلب نام‌گذاری شده است. چهاردهم آذر، روز جهانی داوطلب، شکوه مشارکت اجتماعی برای سلامت همنوعان و بهترین فرصت برای توسعه فرهنگ فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت مردمی در عرصه سلامت است. توجه به این مناسبت ملی فرصت مغتنمی برای فرهنگ‌سازی، تشویق و ترغیب جامعه برای مشارکت‌های داوطلبانه در ارتقای سلامت جامعه است. ما این روز را با هدف شناسایی داوطلبین سلامت، ترویج روحیه داوطلبی و فعالیت‌های داوطلبانه جشن می‌گیریم.
در سرتاسر جهان، داوطلبان به گروه‌های آسیب‌پذیر کمک می‌کنند، اطلاعات نادرست را اصلاح می‌کنند، به کودکان آموزش می‌دهند، خدمات ضروری را به سالمندان و افراد کم‌توان ارائه می‌کنند و به کارکنان نظام سلامت در خط مقدم در ارائه خدمات کمک می‌کنند.
در واقع اقدامات داوطلبان سلامت تاروپود ارائه فعال خدمات بهداشتی به جامعه است. امروز زمانی نیست که دولت‌ها به‌تنهایی قادر به انجام کارها باشند. باید تمامی آحاد جامعه در کنار هم با همدلی و همبستگی در راه سلامت جامعه گام بردارند.
بر اساس سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، با توجه به بندهای ۱ و ۲ بر" آگاه‌سازی مردم از حقوق و مسئولیت‌های اجتماعی خود و استفاده از ظرفیت محیط‌های ارائه مراقبت‌های سلامت برای رشد معنویت و اخلاق اسلامی در جامعه " تأکید شده و با عنایت به بیانات ارزشمند ریاست محترم جمهور و مقام عالی وزارت از عملکرد داوطلبان سلامت قدردانی شده است.
امروزه میزان مشارکت جوامع در برنامه‌های دولت‌ها یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی میزان توفیق و روند توسعه در جوامع محسوب شده و حکومت‌ها تلاش می‌نمایند هر چه بیشتر آحاد جامعه را در برنامه‌ریزی‌ها و اجرای مداخلات مشارکت داده و با برنامه‌های خود آشنا نموده و از مردم در تأمین امنیت سلامت کمک بگیرند. از طرفی بسیاری از برنامه‌ها و مداخلات در برنامه‌های جامع کشوری نیازمند ارتقای دانش عمومی، تغییر باورها و نگرش‌ها، توسعه و ارتقای رفتار و نهایتاً فرهنگ‌سازی عمومی است. در کشور جمهوری اسلامی ایران در راستای جلب مشارکت مردم در برنامه‌های بهداشتی برنامه " رابطان بهداشت" از سال ۱۳۷۲٫ به اجرا درآمد نتایج چشمگیر و قابل‌توجه این طرح در افزایش آگاهی و تغییر رفتار بانوان به‌عنوان ستون و بنای هر خانواده موجب تشویق و حساس سازی مسئولین نظام سلامت و سایر ارگان‌ها و سازمان‌های توسعه جهت توسعه و استفاده گسترده‌تر از این استراتژی گردید.
بدین منظور امسال، با شعار " داوطلبان سلامت تاروپود مردمی سازی سلامت " به استقبال روز جهانی داوطلب می‌رویم.
در حال حاضر تعداد داوطلبان سلامت محله در استان بوشهر ۲ هزار و ۷۲۱ نفر است. با نزدیک شدن به این مناسبت فرصتی فراهم خواهد آمد تا با ایثارگران عرصه سلامتی جامعه ( داوطلبان سلامت) همراه شویم و بار دیگر از خدمات ارزنده و داوطلبانه آن‌ها تشکر و قدردانی نماییم.
انتهای پیام/: م.ب ۲۰۲۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.داوطلب     معاون.بهداشت     دکتر     قاسم.برجوئی‌فرد        

تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >