نقش والدین در آموزش به فرزندان خود در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال بسیار مهم است

20 اسفند 1402
سوپروایزر آموزشی بیمارستان سوانح سوختگی شهرستان گناوه گفت: نقش والدین در آموزش به فرزندان خود در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال بسیار است.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سوانح سوختگی شهرستان گناوه؛ لیلا خضری گفت: پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری مستلزم ارتقاء فرهنگ ایمنی است که فرهنگ ایمنی  بر سه اصل آگاهی،آموزش و الزام استوار است.
وی بابیان اینکه والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری نقش مهمی دارند اظهار داشت: والدین می‌توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش‌بازی آشنا کنند و به آن‌ها بگویند که در مقابل مواد محترقه و منفجره چقدر آسیب‌پذیر هستند.
خضری افزود: بسیاری از والدین بدون آگاه‌سازی و آموزش مناسب فرزندان خود، سعی می‌کنند با توسل به‌زور و اجبار آن‌ها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند ولی این شیوه معمولاً با شکست همراه است.
درد، تورم، تاول و قرمزی پوست از مهم‌ترین عوارض سوختگی است
سوپروایزر آموزشی بیمارستان سوانح سوختگی گناوه گفت: شایع‌ترین حادثه‌ای که در چهارشنبه آخر سال رخ می‌دهد سوختگی درجه‌یک(سطحی) است. درد، تورم، تاول و قرمزی پوست از مهم‌ترین عوارض سوختگی بوده که در میان نواحی مختلف بدن معمولاً سوختگی دست از بقیه اندام‌ها شایع‌تر است.
خضری بابیان اینکه قطع عضو و عفونت ثانویه دو عارضه خطرناک از میان عوارض زودرس سوختگی هستند خاطرنشان کرد: اگر شدت سوختگی خیلی زیاد باشد حتی گاهی ممکن است منجر به فوت بیمار شود.
خضری افزود: اصابت ترکش‌های ناشی از مواد محترقه به چشم، باعث بروز آسیب‌هایی در ناحیه پلک و چشم  می‌شود و حتی گاهی به نابینایی فرد می‌انجامد که در این شرایط مراجعه سریع به چشم‌پزشک، شدت ضایعه را کاهش می‌دهد.
وی تصریح کرد:.در سال گذشته بیش از ۵ مورد کودک و نوجوان براثر ترقه در چهارشنبه‌سوری دچار آسیب‌های شدیدی در ناحیه صورت و دست‌ها شدند.
سوپروایزر آموزش بیمارستان سوانح سوختگی گناوه بیان کرد: هم استانی‌های عزیز باید کبریت و مواد آتش‌زا مانند نفت و بنزین را دور از دسترس کودکان نگهداری کرده و نباید هرگز به کودک اجازه داد در محیط خانه یا پارکینگ، با آتش زدن بوته، هیزم و امثال این‌ها جان خود و دیگران را به خطر بیندازد.
در پایان امیدواریم با فرهنگ‌سازی مناسب، امسال هیچ حادثه‌ای در روز چهارشنبه آخر سال نداشته باشیم و از نوجوانان و جوانان انتظار داریم از رفتارهای پرخطر در این روزها دوری کنند و کام خانواده را در ایام نوروز تلخ نکنند.

انتهای پیام/ 1.ش ۴۰۶۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
آموزش     چهارشنبه.سوری     لیلا.خضری     بیمارستان.سوانح.سوختگی     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   20 اسفند 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >