جمعیت بالا از مؤلفه‌های بقاء و غنای فرهنگ‌ها و قومیت‌هاست/فرصت طلایی مداخله مؤثر ۵ تا ۷ سال است

21 اسفند 1402
مدیر گروه جوانی جمعیت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: داشتن جمعیت بالا از مهم‌ترین مؤلفه‌های بقای یک قومیت مشخص و زیربنای حفظ اصالت آن فرهنگ است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر طیبه احمد‌زاده نشست دانشجویی با موضوع بحران سالمندی و کاهش جمعیت و معرفی جشنواره « ایران، جوان بمان » گفت: بحران پیری و کاهش جمعیت ایران همانند کوه یخی در دریاست که ما امروزه تنها قله آن را در بیرون از آب مشاهده می‌کنیم.
وی هشدار داد: چهره جوان یا تا حدی میان‌سال جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور که نیروی فعال و مولد جامعه هستند و به‌صورت بالقوه و بالفعل توانایی چرخاندن چرخ‌های اقتصادی را دارند و این طیف سنی بزرگ‌ترین جمعیت هرم سنی ایران را در حال حاضر به خود اختصاص داده‌اند که با سالمندی اکثریت این سن بحران پیری جمعیت در ایران پدیدار می‌شود.
این مسئول بهداشتی افزود: در چند دهه آینده با ورود این جمعیت انبوه به رده سالمندی، لایه‌های زیرین این کوه عظیم یخ خود را به ما نشان خواهد داد و کشور با چالش‌های جدی از جمله کم شدن جمعیت اقوام مختلف ایرانی و کمرنگ شدن فرهنگ‌های اصیل و قومیت‌های مهم تشکیل‌دهنده کشور مواجه خواهد شد.
دکتر احمد‌زاده بابیان اینکه بقا و غنای یک فرهنگ و قومیت در درجه اول به تعداد جمعیت آن بستگی دارد گفت: چنانچه نرخ باروری به زیر سطح جانشینی (2.1) کاهش یابد، با نرخ موالید پایین که قادر به جایگزینی نسل قبل از خود نخواهند بود
وی ادامه داد: از یک‌سو با افزایش سن زنان میان‌سال به دهه ۵۰ زندگی و خروج آن‌ها از سنین باروری از سوی دیگر، جمعیت آن اقوام به‌شدت کاهش‌یافته و در لبه پرتگاه انقراض گام خواهد برداشت.
دکتر احمدزاده که در جمع دانشجویان دانشکده بهداشت و تغذیه سخن می‌گفت با اشاره به این مطلب که فرصت طلایی مداخله مؤثر در مسئله سالمندی و کاهش جمعیت ۵ تا ۷ سال آینده است افزود: ایران کشوری دارای تمدن مستقل و پیشینه تاریخی طولانی و متشکل از اقوام، فرهنگ‌ها، سنت‌ها و زبان‌هایی است که هر یک برگ زرینی از هویت این کشور تاریخی را می‌سازند
وی خاطرنشان کرد: تلاش در جهت افزایش جمعیت کشور باید به‌صورت متمرکز در بین اقوام و فرهنگ‌های بزرگ و زیرشاخه‌های آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد تا هر یک از ما با تلاش در این راستا بتوانیم گامی مؤثر در حفظ این میراث ماندگار و تمامیت ارضی خود داشته باشیم.
دکتر احمدزاده در ابتدا با تشکر ویژه از حضور رئیس دانشکده بهداشت و تغذیه جناب آقای دکتر سید عنایت هاشمی، وجود مدیران ارشدِ جمعیت باور و جمعیت یاور را دارای نقشی مؤثر در تبیین مسئله جمعیت دانست.

انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست.دانشجویی     جوانی.جمعیت     دکتر.طیبه.احمد‌زاده     معاونت.بهداشت        

تاریخ بروز رسانی:   21 اسفند 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >