رئیس شبکه بهداشت و درمان عسلویه خبر داد؛
۱۰۰ درصد متولدین سال ۱۴۰۲ در شهرستان عسلویه مورد غربالگری بیماری هیپوتیروئید قرار گرفته‌اند

9 خرداد 1403
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: ۱۰۰ درصد از متولدین سال ۱۴۰۲ در شهرستان عسلویه مورد غربالگری بیماری هیپوتیروئید قرار گرفته‌اند.

محمد امین شایسته نیا تصریح کرد: تعداد متولدین ۱۴۰۲ شهرستان هزار و ۶۱ نفر بوده‌اند که هزار و ۵۳ نفر از این متولدین مورد غربالگری هیپوتیروئید در شهرستان عسلویه و ۸ نفر باقیمانده در شهرستان‌های خارج از استان مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

شایسته نیا بیماری کم‌کاری تیروئید را یک بیماری ارثی و مادرزادی و مهم‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان بیان کرد و افزود: علائم بیماری کم‌کاری تیروئید را می‌توان کاهش دمای بدن، عدم تمایل به شیر خوردن، بزرگی زبان، کبودی دست‌وپا و خشکی پوست و همچنین زردی بیش از ۳ روز به شمار آورد، هرچه کم‌کاری تیروئید دیرتر تشخیص داده شود،  علاوه بر عقب‌ماندگی ذهنی عوارضی نظیر کوتاهی قد، لالی و کم شنوایی در نوزادان نیز افزوده می‌شود که در صورت تشخیص و درمان به‌موقع کم‌کاری تیروئید نوزادی می‌توان از عواقب و عوارض بیماری جلوگیری کرد. بسا بسیاری از موارد این بیماری با مصرف ساده قرص لووتیروکسین درمان می‌شود.

وی اذعان داشت: غربالگری بیماری هیپوتیروئید از طریق آزمایش پاشنه پای نوزادان در روز ۵-۳ بعد از تولد در دو مرکز عسلویه و چاه مبارک شهرستان همه روزه انجام می‌گردد.

شایسته نیا بیان کرد: از بین ۲۳۳ مورد مشکوک به این بیماری تعداد ۴ نوزاد مبتلای قطعی به بیماری را شناسایی کرده و مورد درمان قرار گرفته‌اند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه خاطرنشان کرد: بیاموزیم که توانستیم با آموزش‌ها و پیگیری‌های مکرر به خانواده‌های این نوزادان از عقب‌ماندگی این نوزادان جلوگیری کنیم.

 

انتهای پیام/ م.ک ۳۰۹۰

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
غربالگری     هیپوتیروئید     محمدامین.شایسته‌نیا     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >