نرخ رشد جمعیت در استان بوشهر نسبت به متوسط کشور بالاتر است

18 اسفند 1393
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نرخ رشد جمعیت و باروری در استان بوشهر نسبت به متوسط کشوری بالاتر است.

دکتر علیرضا رئیسی در همایش سلامت باروری و افزایش جمعیت از دیدگاه اسلام که در سالن شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد، افزود: در استان بوشهر نرخ رشد جمعیت حدود 61/1 و نرخ باروری حدود 2 است که این رقم در کشور به ترتیب 29/1 و 8/1 است.
وی با اشاره به اینکه برای رشد جمعیت باید موانع ازدواج و تشکیل خانواده و توجه به مهارت‌ها را در نظر داشت گفت: در سال‌های گذشته دانشگاه‌های علوم پزشکی سیاست‌هایی را برای تنظیم خانواده در سطح کشور از جمله کاهش مرگ مادران، افزایش کیفیت مراقبت و کاهش مرگ و میر نوزادان اجرا کرده است.
دکتر رئیسی اضافه کرد: برای فرهنگ سازی افزایش جمعیت می‌بایست ابتدا از نخبه‌ها و دانشگاهیان شروع کرد زیرا اگر این قشر به این مهم دست پیدا نکنند اتفاق خاصی در مورد رشد جمعیت نخواهد افتاد.
این مقام مسؤول تصریح کرد: اگر رشد جمعیت اتفاق بیافتد ولی همزمان با آن امکانات توسعه پیدا نکند، سطح کیفی مراقبت‌ها بر اثر افزایش حجم کار، کاهش پیدا کرده و آمار مرگ و میر نیز بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جمعیت در اقتصاد، فرهنگ و مدیریت ملی نقش بسزایی دارد و باید رشد جمعیت را عالمانه رصد و آسیب‌شناسی کرد ابراز داشت: در برنامه‌ریزی رشد جمعیت در سطح کشور می‌بایست سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری را مد نظر قرار داد و به صورت دقیق به کار برد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار خاطرنشان کرد: مقوله جمعیت با اقتدار ملی ارتباط تنگاتنگی دارد زیرا برای حفظ اقتدار کشور باید تلاش‌های هدفمند، علمی و جهت‌دار مثبتی در این زمینه صورت بگیرد.
انتهای پیام/م.غ1023

کلمات کلیدی:
همایش     سلامت‌باروری.افزایش‌جمعیت    

تاریخ بروز رسانی:   18 اسفند 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >