فوق تخصص گوارش کودکان عنوان‌کرد:
مصرف برخی از گیاهان دارویی در اطفال موجب مسمومیت می‌شود

6 امرداد 1394
فوق تخصص گوارش کودکان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در برنامه تلویزیونی ساحل سلامت گفت: مصرف برخی از گیاهان دارویی برای اطفال موجب مسمومیت می‌شود و خطرات بسیار زیادی به همراه دارد.

دکتر محمدرضا فریبرزی در این برنامه زنده تلویزیونی اضافه‌کرد: مصرف برخی گیاهان دارویی برای کودکان و نوزادان که بیشتر برای آرام کردن و یا درمان مشکلات دفع نوزادان توسط اعضای خانواده توصیه می‌شود می‌توانند موجب بروز مسمومیت شدید گردند که به دفعات با موارد حاد از این مسمومیت‌ها مواجه بودیم که حتی به مرگ نوزاد منجر شده است.
وی افزود: در بعضی از داروهای گیاهی موادی مانند خشخاش و مواد مخدر استفاده می‌شود که می‌تواند تأثیر منفی بر کارکرد سیستم تنفسی ایجاد کند که ممکن است این مواد در افراد بزرگسال عوارض جدی نداشته باشد اما در نوازادان خطرات بسیاری به همراه دارد.

در صورت مصرف مواد شیمیایی توسط کودکان آن‌ها را تحریک به برگرداندن نکنید
فوق تخصص گوارش کودکان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در مورد مصرف مواد شیمیایی توسط کودکان گفت: یکی از اقدامات اشتباهی که در هنگام مصرف مواد سوزاننده، شوینده و نفتی توسط کودکان در بین خانواده‌ها شایع است تحریک به برگرداندن آن است زیرا در هنگام تهوع احتمال ورود این مواد به سیستم تنفسی و ایجاد ضایعات تنفسی وجود دارد.
دکتر محمد رضا فریبرزی تصریح‌کرد: بر اساس میزان و نوع ماده شیمیایی مصرفی ضایعات مختلفی به‌وجود می‌آید و بهترین کار در هنگام وقوع چنین مواردی مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی است و برای تشخیص و پیگیری نوع درمان حتما ظرف ماده مصرفی را به همراه داشته باشند.
وی در مورد عوارض احتمالی مصرف مواد شیمیایی توسط کودکان گفت: از جمله عوارض احتمالی مصرف مواد شیمیایی توسط کودکان می‌توان به سوختگی‌های دهان، حلق و مری، مشکلات تنفسی، عدم توانایی بلع مواد خوارکی حتی مایعات اشاره کرد در برخی موارد نیز موجب تنگی مری، سوختگی‌های شدید معده، مسدود شدن خروجی معده و عدم توانایی هضم مواد غذایی می‌شود.
این فوق تخصص به خانواده‌ها توصیه‌کرد: مواد شیمیایی را در قفسه‌های بالایی نگهداری کنند تا از دسترس کودکان دور بماند و هیچ کدام از این موارد اتفاق نیافتد زیرا در برخی مواد حاد نیاز به جراحی دستگاه گوارش و حتی پیوند مری وجود دارد.
برنامه ساحل سلامت کاری از شبکه استانی بوشهر است که با همکاری روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای افزایش آگاهی‌های مرتبط با سلامت تولید و پخش می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را سه‌شنبه‌ها از ساعت 10 الی 11 و تکرار آن را جمعه همان هفته از ساعت 14 الی 15 از شبکه استانی بوشهر تماشا کنند.
انتهای پیام/ م.آ 1022


کلمات کلیدی:
ساحل.سلامت     گوارش     کودکان     مسمومیت     مسمومیت.کودکان     مصرف‌مواد.شیمیایی    
   

تاریخ بروز رسانی:   6 امرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >