هشدار معاونت بهداشتی درباره شیوع آنفلوانزا

24 آذر 1394
در پی شیوع بیماری آنفلوانزا در بعضی از مناطق کشور معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هشدارها و توصیه های لازم در این زمینه به مردم استان داده است

متن اطلاعیه به شرح زیر می باشد:
با توجه به فرارسیدن فصل سرما و افزایش خطر شیوع بیماریهای حاد تنفسی بخصوص آنفلوانزا و بیماری تنفسی ناشی از کوروناویروس و افزایش شیوع بیماری در برخی مناطق کشور تاکید می شود در صورت ابتلا به بیماری شدید تنفسی به شکلی که با فعالیت روزمره شما تداخل ایجاد کند حتما ضمن استفاده از ماسک، به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها مراجعه کرده تا اقدامات لازم انجام شود. بخصوص افرادیکه بیماریهای زمینه ای مانند بیماریهای مزمن تنفسی ، بیماریهای قلبی و دیابت و یا سرطان دارند و همچنین افراد مسن ، کودکان زیر 5 سال و زنان باردار و افرادیکه دچار ضعف ایمنی هستند باید تحت نظارت و مراقبت مستقیم قرار گیرند .
آنفلوانزا بيماري ويروسي حاد دستگاه تنفسي است كه با تب، سردرد، درد عضلاني، تعريق، آبريزش بيني، گلودرد و سرفه تظاهر مي كند. سرفه اغلب شديد و براي مدتي ادامه مي يابد ولي ساير نشانه هاي بيماري بعد از 2 تا7روز خود به خود بهبودي پيدا مي كند. انسان مخزن اوليه ويروسهاي آنفلوانزاي انساني است.
مهم ترين راه انتقال ويروس در محيط هاي بسته پر جمعيت مثل اتوبوس از طريق هوا مي باشد. از آنجا كه ويروس آنفلوانزا ممكن است ساعت ها در شرايط سرد و رطوبت كم در محيط زنده بماند انتقال ويروس از طريق ترشحات آلوده نيز مي تواند صورت گيرد.
دوره نهفتگی بیماری كوتاه بوده و معمولاً بين 1 تا 3 روز است. دوره واگيري در بالغين بين 3 تا 5 روز بعد از بروز نشانه هاي باليني بيماري و در كودكان تا 7 روز بعد از آن ادامه خواهد داشت و در این دوره دفع ويروس و خطر انتقال برای اطرافیان وجود دارد .
واکسن آنفلوانزا در جمعیتی که در معرض خطر عوارض شدید بیماری انفلوانزا است اثربخشی بالایی در کاهش موارد بستری و مرگ دارد . واکسیناسیون همگانی جامعه توصیه نمی شود . بطورکلی این واکسن جهت گروههای درمعرض خطرکه بیماریهای زمینه ای مانند بیماریهای مزمن تنفسی ، بیماریهای قلبی و دیابت و یا سرطان دارند و همچنین افراد مسن ، کودکان زیر 5 سال و زنان باردار و افرادیکه دچار ضعف ایمنی هستند توصیه می شود . واکسن هایی که از سوش های شایع همان سال تهیه شده اند در افراد سالم 70 تا 90 درصد در پیشگیری از بیماری موثر می باشد و موارد بستری را تا 50 درصد کاهش می دهند . با توجه به اینکه سوش درگردش جدید H1N1 می باشد و واکسن موجود برعلیه این سوش موثر می باشد کسانیکه تاکنون اقدام به تزریق واکسن نموده اند و همچنین پس از این اقدام نمایند تا میزان بالایی در مصونیت خواهند بود .
توصیه های بهداشتی زیر در پیشگیری از ابتلا به بیماری های فوق بسیار کمک کننده می باشد :
- عدم حضور در اجتماعات مانند مدرسه و دانشگاه ، محل کار ، مساجد و کلیه اماکن عمومی با تراکم جمعیت بالا در زمانیکه فرد دارای علائم سرماخوردگی شدید می باشد .
- اجتناب از تماس نزدیک (دست دادن ، روبوسي كردن و ... ) با افرادی که ناخوش هستند و یا تب و سرفه دارند.
- پوشاندن دهان و بینی با ماسک
- شستن دستها با آب و صابون بطور مکرر در طی روز
- رعایت عادات بهداشتی شامل خواب و استراحت کافی
- مصرف مواد غذایی شامل میوه و سبزیجات ، پروتئین ها ، نان و غلات
- انجام فعالیتهای ورزشی
- تلاش در جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری با رعایت نکات بهداشت فردی
- اجتناب از تماس نزدیک با فرد بیمار
- نداشتن ترس بی مورد از بیماری اما افزایش اطلاعات از چگونگی ابتلا به بیماری و راههای پیشگیری از آن
- کاهش زمان تردد در مکان های شلوغ
- باز گذاشتن پنجره ها چند بار در روز برای جریان یافتن هوا و جلوگیری از ماندگاری ویروس در محیط

• اگر یکی از اعضای خانواده بیمار شد موارد زیر به دقت اجرا گردد
- رعایت فاصله کمتر از 2متر با فرد بیمار
- استفاده از وسایل حفاظت فردی مثل ماسک هم برای بیمار و هم برای اطرافیان وی ( فردیکه از او مراقبت می کند لازم است از دستکش یک بار مصرف استفاده کند.)
- جلوگیری از عیادت بیمار حتی الامکان تا 7 روز پس از بروز علائم و شستن دستها بطور مرتب توسط افراد خانواده
- توجه به علائم تنفسی در سایر افراد خانواده
در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های فوق اقدامات زیر نیز انجام شده است:
1- آموزش ﭘرسنل بهداشتی و بخش درمان در زمینه آشنایی با علائم و راههای انتقال بیماری و اصول پیشگیری از آن
2- تجهیز بیمارستانها به اتاق های ایزوله فشارمنفی و داروهای موردنیاز
3- از کلیه افرادی که نیاز به بستری شدن در بیمارستانها پیدا می کنند نمونه گیری انجام شده و ضمن پیگیری و مراقبت اطرافیان بیمار تلاش در کاهش انتقال بیماری به دیگران صورت می پذیرد.
4- با تشدید مراقبت ها در مبادی ورودی دریایی و هوایی استان و تجهیز پایگاههای مراقبت بهداشتی مرزی از ورود ویروس ناقل بیماری جلوگیری می شود .

انتهای پیام/معاونت بهداشتی

کلمات کلیدی:
هشدار     معاونت.بهداشتی     آنفلوانزا    

تاریخ بروز رسانی:   24 آذر 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >