مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اعلام کرد:
خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

14 بهمن 1394
مسمومیت با گاز مونوکسید کربن خطری بسیار جدی است که گاهاً به قیمت جان افراد تمام می‌شود .

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان؛ با شروع فصل سرما و زیاد شدن استفاده از وسایل گرمایشی شامل بخاری‌های نفتی ، گازی و یا درست کردن آتش در فضای بسته و پیک نیک خطر مسمومیت افرادی که درمعرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند روبه افزونی است .
بنا به اظهارات کارشناسان مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با توجه به گرمسیری بودن استان بوشهر و کوتاه بودن طول دوره سرما ، تعداد روزهای سرد سال نیز کاهش می‌یابد بنابراین در کنار ذکر آمار مصدومین به کوتاه بودن دوره انتخاب و نیز عدم گسترش استفاده از گاز شهری در سطح استان نیز باید توجه کنیم .
گفتنی است تنها درایام سرد سال 94 ، 21 مورد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن از 4 شهرستان بوشهر، تنگستان، کنگان و گناوه گزارش شده است که تعداد 21 نفر طی 6 حادثه ویژه به اطلاع EOC ( مرکز هدایت عملیات بحران ) دانشگاه رسیده است و تماماً بصورت گروهی و در اثر استنشاق گاز حاصل از سوخت هیزم در منقل و یا استفاده از پیک نیک در فضای کاملاً بسته بوده است که خوشبختانه در سطح استان فوتی در خصوص مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نداشته‌ایم.
9 تیم عملیاتی فوریت‌های پزشکی استان در این ماموریت‌ها شرکت داشته‌اند که برحسب مورد پس از انتقال افراد به فضای باز اقدامات درمانی اولیه را انجام و مصدومین را به بیمارستان منتقل کرده اند .
دکتر عبدالرحیم دادجو دبیر دبیرخانه کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه دانشگاه، آشنایی مردم و فرهنگ سازی را در کاهش مصدومین موثر دانست و آموزش به عموم را ازجمله وظایف خطیر اورژانس 115 در این زمینه برشمردند .
دراین راستا توجه شمار را به نکات ذیل جلب می کنیم :
- گاز حاصل از احتراق مواد سوختنی کاملا" سمی است بخصوص اگر در فضای بسته استنشاق شود .
- خطر گاز مونوکسید کربن برای گروههای پر خطر ، کودکان ، سالمندان و خانمهای باردار بیش از سایرین حائز اهمیت است .
- تمامی درزها و پنجره ها را مسدود نکنید راهی برای تبادل هوا با محیط بیرون و ورود هوای آزاد در نظر بگیرید .
- علائم استنشاق گاز شبیه سرماخوردگی است و با آبریزش از چشم و بینی ، سوزش ، تنگی نفس ، سرفه ، سرگیجه ، بیهوشی و همراه است .
- توجه کنید که کودکان نمی توانند حالات خود را بیان کنند .
- در صورت مشاهده افراد بیهوش در فضایی بسته که بوی گاز و سوختن مواد محترقه به مشام می رسد ، ضمن حفظ خونسردی خود ، در و پنجره ها را باز کرده و افراد را درمعرض هوای سالم قرار دهید ، با دستمالی مربوط راه هوایی خود را حفاظت کنید و در اولین فرصت با اورژانس 115 تماس بگیرید . می توانید برای بیرون راندن گازهای سمی از حوله خیس که در بالای سر خود می چرخانید استفاده کنید .در صورت نشت گاز شیر ورودی را ببندید .
انتهای پیام ز.ی/50000
لینک کانال رسمی روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر
telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
مسمومیت     گاز.مونوکسید.کربن     عملیات.بحران.دانشگاه        

تاریخ بروز رسانی:   14 بهمن 1394

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >