قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
بیش از 170 میلیارد ریال برای تجهیزات درمانی استان بوشهر هزینه شد/گزارش تصویری

8 ارديبهشت 1395
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در دو سال اخیر ۱۷۰ میلیارد ریال برای خرید تخت‌های سی‌سی‌یو و آی سی یو در این استان هزینه شده است.

دکتر حیدر عزیز نژاد در همایش سفیران سلامت خانواده مرکز بهداشت بوشهر افزود: کارهایی که در هفته سلامت به‌صورت نمادین اجرا می‌شود باید در طول سال نیز با شدت و برنامه‌ریزی بهتری انجام گیرد.
وی اظهار داشت: در سال‌های اخیر عواملی که سلامت را تهدید می‌کنند تغییر کرده است، درگذشته بیماری‌های واگیر همچون آبله، سیا سرفه و غیره عوامل خطر بودند اما الان با تغییر سبک زندگی‌ها و پیشرفت علم پزشکی خیلی از بیماری‌های گذشته که عامل اصلی مرگ‌ومیر بودند ریشه‌کن و یا کنترل‌شده‌اند ولی بیماری‌های غیر واگیر جایگزین آنها شده است و بیشترین عامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس نظریه کارشناسان و متخصصین حداکثر ۲۵ درصد سلامتی مربوط به پزشک و حوزه درمان است ولی بیش از ۷۵ درصد مربوط به خود مردم و سبک زندگی آنان و سایر عواملی که به وزارت بهداشت مربوط نیست.
وی بابیان اینکه بخش عمده‌ای از سلامتی را با تغییر سبک زندگی و رعایت کردن توصیه‌های ساده بهداشتی باید تأمین کنیم، گفت: انتظاری که متصدیان حوزه سلامت از مردم و مسئولین دیگر حوزه‌ها دارند این است که همه را با صحیح سبک زندگی صحیح آشنا کنند.
دکتر عزیز نژاد بیان کرد: در دو سال اخیر ما توسعه خوبی در حوزه سلامت داشته‌ایم به‌طوری‌که تخت‌های ICU و CCU بااعتبار ۱۷0 میلیارد ریال وارد استان شده است و بااین‌همه توسعه تجهیزاتی و فضاهای حوزه سلامت متأسفانه به دلیل شیوه‌های نادرست زندگی در حال حاضر در استان حدود ۳۵۰ نفر دیالیزی داریم که هزینه یک دیالیز یک میلیون و 800 هزار ریال است البته این تعرفه دولتی و به‌صورت کاملاً رایگان برای افراد است.

وی بابیان اینکه اگر ما عوامل فشارخون و دیابت را کنترل کنیم می‌توان از ابتلای افراد به این بیماری جلوگیری کرد، گفت: شما به‌عنوان سفیران سلامت باید پیام‌های بهداشتی و پیشگیری را در بین خانواده خود و جامعه اطلاع‌رسانی کنید و هدف‌گذاری حوزه سلامت و دانشگاه علوم پزشکی این است که پیام‌های ساده بهداشتی که منجر به زندگی سالم، نشاط، تحرک می‌شود رابین مردم و افراد جامعه انتشار دهد.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر نیز گفت: با توجه به اینکه بیماری دیابت در جهان به یک چالش جهانی تبدیل‌شده امسال شعار سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان غلبه بر دیابت نام‌گذاری شده است.
مهندس حمید حبیبی نیا افزود: با توجه به اینکه وزارت بهداشت تأکید ویژه‌ای به بحث خود مراقبتی دارد، ضرورت بحث خود مراقبتی واقعاً احساس می‌شود با توجه به اینکه ساختار جمعیتی و الگوهای بیماری‌ها تغییر پیداکرده و در بحث‌های مالی که حوزه سلامت را همیشه درگیر و دچار چالش می‌کند یکی از موضوعات اساسی این است که مردم خودشان متولی سلامتشان باشند.
وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۴ بیش از ۳۸۰ نفر را به‌عنوان سفیران سلامت خانواده در مرکز بهداشت شهرستان بوشهر ثبت‌نام کرده‌اند.
انتهای پیام/ م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
همایش     سفیران.سلامت.خانواده     دکر.حیدر.عزیزنژاد     مهندس.حمید.حبیبی‌نیا    

تاریخ بروز رسانی:   8 ارديبهشت 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >