دندان‌پزشک مرکز بهداشتی درمانی امیرالمؤمنین (ع) جم:
رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری منجر به تولد زودهنگام جنین و نوزاد نارس می‌شود

8 خرداد 1395
دندان‌پزشک مرکز بهداشتی درمانی امیرالمؤمنین (ع) جم گفت: رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری می‌تواند منجر به تولد زودهنگام جنین و نوزاد نارس، محدودیت رشد داخل رحمی، دیابت بارداری و فشارخون بارداری شود.

دکتر فرناز فاتح پور افزود: در دوران بارداری، چکاب منظم دندانپزشکی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه سلامت دهان و دندان، تأثیر مستقیمی بر سلامت مادر و کودک دارد و نکته حایز اهمیت دراین‌باره، مطلع کردن دندان‌پزشک از بارداری از همان روز اول بارداری تا بعد از تولد و دوران شیردهی است.
وی تصریح کرد: هرچند مادران زیادی دوران بارداری را بدون مشکل دهانی سپری می‌کنند اما مشکلاتی چون ژنریویت بارداری، در برخی موارد گریبان گیر خانم‌های باردار می‌گردد که این بیماری در اثر تغییرات هورمونی در فرد به وجود می‌آید و از علایم آن، متورم شدن، حساس و دردناک شدن لثه و خونریزی احتمالی در هنگام مسواک زدن است.
وی عنوان داشت: عده‌ای از مادران در دوران بارداری، افزایش رشد قسمتی از لثه که تومور بارداری نام دارد را تجربه می‌کنند که این بیماری در سه‌ماهه دوم بارداری شایع‌تر است و از علایم آن وجود تومورهایی با نمای قرمز تمشک مانند در بین دندان‌ها است که به‌آسانی هم دچار خونریزی می‌شوند.
دکتر فرناز فاتح پور افزود: در دوران بارداری، پوسیدگی دندانی به دلایل مصرف بیشتر مواد قندی و تهوع شایع که باعث اسیدی شدن محیط دهان می‌شود افزایش می‌یابد که تمام این عارضه‌ها با مراجعه به‌موقع به دندان‌پزشک، انجام جرم‌گیری، آموزش بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان‌شویه قابل‌پیشگیری و درمان است.
 
 
انتهای پیام/ ا.پ
 
 
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

کلمات کلیدی:
جم     .     دندانپزشکی     .     بارداری     .    

تاریخ بروز رسانی:   8 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >