مصرف دارو بیش از نیاز درمانی شایع‌ترین علت بروز مسمومیت در جهان است

2 آبان 1395
مدیر مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف دارو بیش از نیاز درمانی شایع‌ترین علت بروز مسمومیت در جهان است و بروز برخی از این مسمومیت‌ها با معلولیت ماندگار همراه هستند.

دکتر سهیل افرازی افزود: متأسفانه مصرف مقادیر بالای برخی از داروهای به‌ظاهر کم‌خطر، می‌تواند برای فرد کشنده باشد و خطرات ناشی از مسمومیت در کودکان، زنان باردار و افراد سالمند می‌تواند شدیدتر از دیگر افراد باشد.
وی در مورد روش‌های پیشگیری از مسمومیت دارویی توصیه کرد: با مصرف خودسرانه داروها بدون تجویز پزشک، سلامت خود را به خطر نیندازید و همچنین هرگز سعی نکنید با چشیدن و یا بوییدن یک ماده ناشناخته آن را شناسایی کنید.
دکتر افرازی تصریح کرد: در هنگام روبرو شدن با فردی که دچار مسمومیت شده است ضمن حفظ خونسردی باید توجه داشت که ایجاد استفراغ در فرد مسموم همیشه بهترین راه خارج کردن سم از بدن نیست و ایجاد استفراغ در مسمومیت با مواد نفتی جان بیمار را به خطر می‌اندازد بنابراین توصیه می‌گردد هرچه سریع‌تر فرد مصدوم را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل نمایید.
مدیر مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها با شعار "با افزایش آگاهی مانع از مسمومیت‌های دارویی شویم " از اول تا 7 آبان ماه 95 می‌باشد.
وی ضمن ابراز امیدواری به افزایش آگاهی شهروندان محترم نسبت به عواقب سوءمصرف دارو و سموم شیمیایی تصریح کرد: خوشبختانه با راه‌اندازی مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، تاکنون فعالیت‌های پیشگیرانه مناسبی در سطح استان بوشهر انجام‌گرفته است که باعث کاهش مسمومیت‌های دارویی و سموم و نیز کاهش مصرف خودسرانه دارو شده است.
انتهای پیام/ ا.ش 2070
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دارو     مسمومیت.دارویی     دکتر.سهیل.افرازی        

تاریخ بروز رسانی:   2 آبان 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >