باید بدون شرم در مورد دمانس و بیماری آلزایمر صحبت کنیم

2 مهر 1399
کارشناس ارشد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان به مناسبت ماه جهانی آلزایمر گفت: آلزایمر یکی از مخاطرات مهم سلامتی انسان‌ها بوده و باید بدون شرم در مورد دمانس و بیماری آلزایمر صحبت کنیم.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان؛ علی سلیمانی نژاد افزود: با اطلاع‌رسانی‌های گسترده می‌توان آگاهی عمومی را نسبت به بیماری آلزایمر افزایش داد.
وی ادامه داد: ماه سپتامبر، ماه جهانی بیماری آلزایمر است که در ایران از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر برگزارشده و با توجه به اینکه امروزه آلزایمر مهم‌ترین بحران سلامت قرن ۲۱ به شمار می‌رود نیاز است توجه ویژه‌ای به این موضوع صورت گیرد.
کارشناس واحد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان تنگستان بیان داشت: در حال حاضر 50 میلیون نفر با دمانس زندگی کرده و هر سه ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می‌شود که بر اساس مطالعات انجام‌شده در ایران  بیش از 700 هزار نفر با این  بیماری زندگی می‌کنند و فقط حدود ۱۰درصد روند تشخیصی را طی می‌کنند.
وی اظهار داشت : آلزایمر شایع‌ترین نوع دمانس (یا زوال عقل) است که با تخریب پیش‌رونده‌ حافظه کوتاه‌مدت مشخص می‌شود و با اختلالات ساختاری و عملکردی مغز انسان همراه است.
سلیمانی نژاد افزود: پروتئین‌های آمیلوئیدی فیبریلاری در نورون‌ها تجمع و رسوب پیداکرده و درنهایت بیماران آلزایمری از فقدان حافظه و توانایی‌های شناختی با تغییرات رفتاری شدید رنج می‌برند و کاهش توجه و تمرکز افراد یکی از علائم هشداردهنده آن است.
وی تصریح کرد: نکته قابل تامل این است که آلزایمر زودرس اغلب در دهه‌های سنی  ۴۰ و ۵۰ زندگی ظاهر می‌شود.
کارشناس واحد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان تنگستان با اشاره به عوامل تشدیدکننده این بیماری خاطرنشان کرد: تاریخچه خانوادگی، افسردگی و استرس‌ها، کم‌تحرکی، سن، کم‌خوابی، ضربه به سر، اضطراب، مصرف دخانیات و الکل  و نداشتن چالش‌های ذهنی ازجمله عوامل خطر در بروز این بیماری بشمار می‌رود.
سلیمانی نژاد تأکید کرد: در حال حاضر تشخیص قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد لذا می‌توان گفت که راهبرد اصلی در بیماری آلزایمر مبتنی بر پیشگیری است، چراکه افراد با اقدامات پیشگیرانه می‌توانند تا ۴۰ درصد از ابتلای بیماری آلزایمر جلوگیری کنند.
وی آموزش‌های مجازی و حضوری به مراقبین خانوادگی سالمندان و افراد سالمند و میان‌سال را ازجمله اقدامات پیشگیرانه این بیماری که در مراکز بهداشتی درمانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان و تصریح کرد: موضوعات این آموزش‌ها در راستای فعال نگه‌داشتن مغز، فعالیت ورزشی مستمر، تغذیه صحیح و مراقبت از قلب و مشارکت اجتماعی سالمندان است.

انتهای پیام/ ن.ا ۳۰۱۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
دمانس     آلزایمر     علی.سلیمانی‌نژاد     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.تنگستان    

تاریخ بروز رسانی:   2 مهر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >