توانبخشی جز حیاتی مراقبت‌های بهداشتی سالمندان است

21 آذر 1402
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: توانبخشی جز حیاتی مراقبت‌های بهداشتی سالمندان است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛ نسیبه خدادادی افزود: با توجه به اینکه سالمندان گروه بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند توانبخشی جز حیاتی مراقبت‌های بهداشتی سالمندان است، چرا که شرایط ناتوان‌کننده در میان سالمندان شایع بوده و عمیقا بر کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر می‌گذارد ولی درعین‌حال قابل‌درمان است.
خدادادی تصریح کرد: هدف اولیه توانبخشی این است که افراد را قادر سازد تا علیرغم وجود ناتوانی در بالاترین سطح ممکن عمل کرده و شامل مجموعه وسیعی از مداخلات و اقدامات است که برای تمام گروه‌های سنی ارائه می‌شود.
وی اضافه کرد: توانبخشی شامل خدماتی است که منجر به کاهش عوارض ناشی از سالمندی، پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های دوران سالمندی و درمان بیماری‌های حال حاضر بوده به طوریکه توانایی سالمندان در مقابله با عوارض پیری را افزایش دهد و منجر به افزایش سازگاری بیشتر با محیط و حفظ استقلال در سالمندان می‌شود.
خدادادی بیان کرد: در حال حاضر مراقبت‌های روتین که  برای سالمندان در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود ، شامل تغذیه ،افسردگی ،سقوط  و شناسایی سالمندان پرخطرمی باشد.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اضافه کرد: معیار برخورداری از سلامت تنها بیمار نبودن نیست و توانایی انجام فعالیتهای معمول زندگی یکی از نشانه‌های مهم آن است و باید به سالمند کمک کنیم تا سالم پیر شدن و سالم پیر ماندن رخ دهد.                    
وی همچنین تاکید کرد: آنچه حائز اهمیت است رشد بسیار سریع جمعیت افراد بالای ۶۰ سال است که نیازمند خدمات توانبخشی بوده و این بحران به علت افزایش میانگین سنی جمعیت ایران است.
 کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار کرد: در حدود ۱۰ و نیم درصد از جمعیت شهرستان دشتستان را سالمندان تشکیل می‌دهند و از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۵ درصد از سالمندان مراقبت‌های بهداشتی را دریافت کرده‌اند.

انتهای پیام/س.غ/۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
توانبخشی     سالمندان     نسیبه.خدادادی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   21 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >