ترویج فرهنگ اهداء عضو در جامعه، باید به یک وظیفه همگانی تبدیل شود

14 شهريور 1402
مسئول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ترویج فرهنگ اهداء عضو در جامعه باید یک وظیفه همگانی باشد و تمامی ارگان‌ها و نهادها در رواج این فرهنگ فعالانه شرکت نمایند تا صف طولانی دریافت عضو برای بیماران نیازمند کوتاه شود.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید گنجی، علیرضا باقری در حاشیه برگزاری مراسم تجلیل از تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: هدف از حضور و برگزاری این جلسه تقدیر و تشکر از همکاران زحمتکش تیم فراهم آوری اعضاء پیوندی در بیمارستان شهید گنجی برازجان است چرا که این تیم بسیار منظم، قوی، خبره، کار بلد و باانگیزه می‌باشند.
باقری با اشاره به اهمیت مقوله اهداء عضو در کشور اضافه داشت: با توجه به اینکه امسال تقریباً همه موارد اهداء عضوها تنها در بیمارستان شهید گنجی برازجان اتفاق افتاده است و این نشان‌دهنده دلسوزی و همکاری خوب پزشکان و پرستاران در این بیمارستان بوده که در بحث شناسایی، نگهداری، رضایت گیری و در نهایت اهداء عضو وظایف محوله را به نحو مطلوب انجام دادند و لذا شایسته تقدیر و قدردانی می‌باشند.
وی بحث آموزش مداوم و حمایت‌های مسئولین از این تیم را به‌عنوان انتظارات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و معاونت درمان خواند و افزود: بی‌شک موفقیت بیشتر تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان شهید گنجی در گروه آموزش مداوم پرسنل و آشنایی با متدهای روز برنامه اهداء عضو بوده و همچنین ادامه‌دار بودن حمایت‌های خوب و شایسته مدیریت بیمارستان از این تیم است.
مسئول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر رعایت اخلاق حرفه‌ای توسط تیم را مهم دانست و اظهار داشت: رعایت اخلاق حرفه‌ای، دلسوزی و همدلی با خانواده‌های بیماران بسیار کمک کننده است که اگر خدای ناخواسته بیمار آن‌ها دچار مرگ مغزی شود در مقوله رضایت گیری از خانواده بیماران اهداءکننده عضو بسیار راحت‌تر همکاری نمایند.
وی در خصوص تیم رضایت گیرنده هم گفت: تیم رضایت گیرنده شامل یک نفر روانشناس، مسئول تیم و یا هر کسی که بنا به تشخیص مسئول تیم، بتواند در خصوص اخذ رضایت از خانواده بیمار مرگ مغزی کمک مثبتی را انجام دهد، است ولی باید مدنظر داشت که اعضای تیم رضایت گیرنده افرادی خبره و آموزش دیده در این زمینه می‌باشند.
باقری عمده‌ترین مشکل در اخذ رضایت از خانواده‌های بیماران مرگ مغزی را این‌چنین عنوان کرد: امید خانواده‌ها برای ماندگاری بیشتر عزیزانشان و شاید عدم اطمینان به کادر پزشکی است که گاهی علی‌رغم قطعیت در اعلام مرگ مغزی بیمار، بیمارشان را به استان‌های هم‌جوار منتقل نموده و متأسفانه بیمار آنجا فوت کرده و ما به‌عنوان تیم فراهم آوری اعضای پیوندی ارگان‌های حیاتی ارزشمندی را از دست خواهیم داد.
وی درصد موفقیت تیم رضایت گیرنده را 55 تا 60 درصد عنوان داشت و افزود: احتمال اینکه ما به‌عنوان گیرنده عضو باشیم چهار برابر بیشتر از این است که ما در واقع به‌عنوان دهنده عضو باشیم و این اهمیت و لزوم نهادینه کردن فرهنگ اهداء عضو در جامعه را بیان می‌کند.
باقری به برگزاری جشن نفس در سال‌های اخیر در شهر برازجان هم اشاره کرد و تصریح داشت: با توجه به اینکه بیشترین اهداء عضو در شهرستان دشتستان بوده، جشن نفس با همکاری و حمایت شورای اسلامی شهر برازجان در این شهر برگزار شد و درصدد هستیم که دومین جشن نفس را نیز در استان بوشهر برگزار نمائیم.
 مسئول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام پیوند کلیه در استان را آرزوی قریب‌الوقوع دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانست و گفت: در واقع قابلیت‌ها و ساختارهای لازم برای انجام پیوند کلیه در استان بوشهر وجود داشته و بحث نیروی انسانی متخصص مقیم هنوز باقیمانده که آن‌هم با برنامه‌ریزی خوب، ان‌شاءالله دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می‌تواند به سمت پیوند کلیه در استان بوشهر گام بردارد و شاهد انجام این عمل مهم در استان بوشهر باشیم.
رئیس بیمارستان شهید گنجی برازجان هم ضمن تقدیر از پرسنل زحمتکش اعضای تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان گفت: یقیناً کار در تیم فراهم آوری اعضای پیوندی کاری بسیار سخت و دشوار بوده که هم تخصص و هم تعهد بسیار بالایی را می‌طلبد و روحیه ایثارگونه‌ای باید داشته باشی تا بتوانی در راه رضای خدا گام برداشته و در انجام خدمت در این تیم موفق باشی.
دکتر امین آزاد فر در ادامه گفت: بی‌شک من و سایر همکارانم در تیم مدیریتی بیمارستان شهید گنجی تقویت تیم فراهم آوری اعضاء را بیش‌ازپیش در رأس کارها و برنامه‌های خود قرار خواهیم داد و این مهم را یک وظیفه شرعی و قانونی خود می‌دانیم، هر چند که اجر معنوی زحمات و تلاش‌های این عزیزان در پیشگاه خداوند رحمان محفوظ خواهد ماند.
مسئول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر لوح‌های تقدیری که از طرف دکتر حسن ملکی زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی بوشهر به امضاء رسیده بود تقدیم رئیس بیمارستان، مدیر و پرسنل تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان شهید گنجی برازجان کرد.
انتهای پیام/ ب.ا- 4080
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تجلیل     اهدا.عضو     پیوند.اعضا     علیرضا.باقری     دکتر.امین.آزادفر     بیمارستان.شهید.گنجی    
شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   14 شهريور 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >