متخصص زنان و زایمان شهرستان دشتستان:
رعایت شیوه زندگی سالم و انجام مراقبت‌ها و معاینات دوره‌ای بهترین راه کاهش سرطان پستان است

24 بهمن 1402
پزشک متخصص زنان و زایمان شهرستان دشتستان گفت: بهترین راه کاهش سرطان پستان، رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت‌ها و معاینات دوره‌ای است.

نورالسادات ساجدی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: امروزه یکی از عوامل نگران‌کننده در سلامتی زنان، سرطان پستان است.
دکتر ساجدی اضافه کرد: در اکثر کشورهای دنیا سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان است و عامل اصلی مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در زنان است و در ایران نیز این بیماری در صدر سرطان‌های زنان  قرار دارد و بروز آن در حال افزایش است.
وی با بیان اینکه، متأسفانه مرگ یک زن در اثر سرطان پستان عواقب بسیاری برای خانواده و جامعه دارد، تصریح کرد: بروز سرطان پستان در کشور در سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است و مقادیر گزارش شده بیشتر از مقادیر برآورد شده توسط سازمان‌های علمی مرتبط با سرطان در دنیا است.
ساجدی بیان کرد: این روند افزایشی تأکیدی بر ضرورت سیاست‌گذاری‌های ملی جهت تشخیص به‌موقع و افزایش بقا و کیفیت زندگی زنان است.
پزشک متخصص زنان و زایمان شهرستان دشتستان اظهار کرد: برای آموزش خود مراقبتی به افراد شرکت‌کننده در برنامه‌های پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان‌ها دو اصل مهم که شامل راه‌های پیشگیری و علایم هشدار دهنده سرطان پستان است، باید آموزش داده شود.
 دکتر ساجدی خاطرنشان کرد: به‌طورکلی باید به افراد آموزش داده شود که سرطان بر خلاف تصور عام، یک بیماری قابل‌پیشگیری است به‌طوری که بیش از ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل‌پیشگیری‌اند و بر همین مبنا زنان باید به مشارکت در برنامه‌های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان ترغیب شوند و به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش خود مراجعه کنند.
وی در خصوص علائم هشدار دهنده سرطان پستان هم گفت: با شناخت علایم هشداردهنده سرطان پستان و مراجعه به‌موقع می‌توان ضایعات پیش سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد.
پزشک متخصص زنان و زایمان شهرستان دشتستان تأکید کرد: بهترین راه کاهش خطر سرطان پستان ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت‌های معمول نظیر معاینات دوره‌ای و انجام ماموگرافی در صورت نیاز به‌ویژه در افراد پرخطر است.
دکتر ساجدی بیان کرد: یک سری عوامل خطرساز در بروز سرطان پستان مانند، سن بالا، سابقه خانوادگی و جهش‌های ژنی؛ سن قاعدگی کمتر از ۱۱ سال، سن یائسگی بالای ۵۴ سال، زمینه نژادی و قومی و وضعیت اقتصادی اجتماعی بالا هستند که غیرقابل اصلاح هستند.

وی همچنین با بیان عوامل خطرساز قابل اصلاح در بروز سرطان پستان گفت: شاخص توده بدنی بالای ۳۰، الکل، سن بالا در زمان اولین تولد، مواجهه با اشعه، قرص‌های ضدبارداری خوراکی، هورمون درمانی جایگزین (HRT) پس از یائسگی، مصرف بالای چربی‌های اشباع‌شده از عواملی هستند که اگر افراد آن‌ها را اصلاح نمایند و سبک زندگی سالمی داشته باشند می‌توانند از بروز سرطان پستان تا حد زیادی پیشگیری نمایند.
انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سرطان.پستان     متخصص.زنان     نورالسادات.ساجدی     فرهنگ.سلامت     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   24 بهمن 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >