رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
غربالگری شنوایی برای بیش از ۱۸۰۰ نوزاد و کودک ۳ تا ۵ ساله انجام شد/در سال جاری در شهرستان گناوه

8 اسفند 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: غربالگری شنوایی برای بیش از ۱۸۰۰ نوزاد و کودک گناوه‌ای۳ تا ۵ ساله انجام شد.

دکتر عصمت حیدری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گفت:  غربالگری شنوایی مؤثرترین راه پیشگیری از ناشنوایی و کم‌شنوایی کودکان است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه افزود: از نقیصه‌های قابل‌پیشگیری شایع مادرزادی در بدو تولد اختلال شنوایی است، برنامه غربالگری تشخیص و مداخله به هنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران به‌منظور کشف نقائص شنیداری و انجام مداخله زودهنگام طراحی شده است.
وی بیان کرد: تمامی نوزادان در ۳ تا ۵ روزگی پس از تولد می‌بایست تحت آزمایش‌های غربالگری شنوایی قرار گیرند. با استفاده از روش‌های غربالگری در صورت کشف کم‌شنوایی در نوزاد با اقدامات به‌موقع توان‌بخشی، رشد طبیعی گفتار و زبان کودک تضمین می‌شود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تأکید کرد: با توجه به اینکه گریه و صداسازی نوزادان کم‌شنوا مانند نوزادان سالم است، باید حتماً مورد شنوایی‌سنجی قرار گیرند و اگر بررسی شنوایی نوزاد دیر انجام شود، در صورت وجود مشکل شنوایی و عدم‌تشخیص به‌موقع موجب تأخیر در رشد و زبان می‌شود و این امر بر روی توانایی کودک برای یادگیری، تحصیل و ارتباطات اجتماعی تأثیر می‌گذارد.
وی اضافه کرد: برای غربالگری شنوایی، یک پایگاه جهت غربالگری نوزادان در درمانگاه رازی و یک پایگاه جهت غربالگری کودکان ۳ تا ۵ سال (کلینیک امام خمینی ره) در شهرستان گناوه فعالیت دارد.
دکتر حیدری با بیان اینکه یک پایگاه در شهرستان گناوه غربال کودکان سه تا پنج سال را با دستگاه‌های ادیومتری (Audiometry) و تیمپانومتری (Tympanometry) انجام می‌دهند، افزود: پایگاه‌های غربالگری شنوایی علاوه بر غربال نوزادان، نسبت به پیگیری کودکان و نوزادان ارجاعی اقدام لازم را انجام می‌دهند.


انتهای پیام/م. ن ۳۰۸۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غربالگری.شنوایی     دکتر.عصمت.حیدری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   16 اسفند 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >