کارشناس واحد بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم: افراد می‌توانند با یک آزمایش ساده از سلامتی خود در مورد بیماری اچ آی وی آگاه شوند

11 آذر 1397
کارشناس واحد بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم گفت: افراد مبتلا به اعتیاد تزریقی یا رفتار پرخطر می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش خود با یک آزمایش ساده و محرمانه در کمتر از ۲۰ دقیقه از سلامتی خود در مورد بیماری اچ ای وی آگاه شوند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم، مرتضی متانت افزود: ویروس اچ آی وی از طریق مایعات بدن شامل خون، ترشحات جنسی و شیر مادر، از مادر به کودک در دوران بارداری و حین زایمان و شیردهی از طریق سرنگ و سوزن آلوده مشترک قابل‌انتقال است.
کارشناس واحد بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم گفت: HIV ویروس نقص ایمنی انسانی است و این ویروس موجب بروز عفونت HIV می‌شود.
متانت افزود: ایدز (AIDS) معرف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است که پیشرفته‌ترین مرحله عفونت HIV است.
وی اظهار داشت: ویروس اچ آی وی به سلول‌های ایمنی بدن (گلبول‌های سفید که بدن را در برابر عوامل بیگانه محافظت می‌کند) حمله کرده و آن‌ها را تخریب می‌نماید و از دست رفتن این سلول‌ها باعث بروز ضعف ایمنی و عدم توانایی در مقابله با بیماری‌های مختلف عفونی می‌شود.
کارشناس واحد بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم افزود: عدم درمان اچ آی وی می‌تواند به‌تدریج سیستم ایمنی بدن را تخریب و به حالت ایدز برسد.
مرتضی متانت گفت: ویروس اچ ای وی از طریق مایعات بدن شامل خون، ترشحات جنسی و شیر مادر، از مادر به کودک در دوران بارداری و حین زایمان و شیردهی از طریق سرنگ و سوزن آلوده مشترک قابل‌انتقال می‌باشد که ۸۰ درصد راه انتقال این بیماری در سطح جهان از طریق تماس جنسی می‌باشد.
وی اضافه کرد: بیمار اچ آی وی اگر در زمان مناسب شناسایی و درمان شود باعث افزایش طول عمر طبیعی و انتقال این بیماری به دیگران را کاهش می‌دهد.
متانت اظهار داشت: پس بیایید با یک آزمایش ساده از سلامتی خود باخبر شده و میزان خطر انتقال را در جامعه کاهش دهیم.
انتهای پیام/ م.ب 3060
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.